مراقبت از صورت, مراقبت از بدن

لزوم استفاده از کرم ضد آفتاب در منزل

لزوم استفاده از کرم ضد آفتاب در منزل

لزوم استفاده از کرم ضد آفتاب در منزل

کرم ضد آفتاب می‌تونه نقش مهمی در مراقبت از پوست شما داشته باشه. طبق گفته متخصصین پوست، باید در خانه از کرم ضد آفتاب استفاده کنین. چرا؟ اگر نزدیک پنجره‌ها یا جلوی صفحه کامپیوتر نشستین، خودتونو در معرض نور بالقوه آسیب رسان پوست قرار می‌دید.

پس از ماه‌ها قرنطینه به دلیل کرونا، احتمالاً به شرایط جدید کار از خانه، فاصله‌گذاری اجتماعی و زمان محدودی که در مکان‌های عمومی سپری می‌کنین عادت کردین. شاید شما حیاط خونتونو به یه کمپ تابستونی برای تفریح تبدیل کرده باشین.

در حالی که احتمالاً می‌دونید چقدر ضروریه که در فضای باز از کرم ضد آفتاب استفاده کنین و پس از بیرون آمدن از آب یا عرق کردن، ضد آفتاب خودتونو تمدید کنین. با این حال، افرادی که می‌تونن از خونه کار کنن بیشتر روزشونو در داخل خانه می گذرونن، آیا این بدان معناست که باید در داخل خانه از کرم ضد آفتاب استفاده کنین؟ و بهترین ضد آفتاب برای صورت شما در هنگام کار در داخل خانه چیست؟ برای یافتن پاسخ این سؤالات و موارد دیگه با ما همراه باشین.

چرا باید در داخل خانه از ضد آفتاب استفاده کنید؟

سه دلیل اصلی وجود داره که چرا کارشناسان می‌گن شما باید از ضد آفتاب در داخل خانه استفاده کنین، که همگی شامل مواردیه که در معرض آن هستین:
اشعه ماوراء بنفش A (UVA)
اشعه ماوراء بنفش B (UVB)

نور آبی از دستگاه‌های هوشمند، رایانه‌ها و تلویزیون‌ها

به گفته بنیاد سرطان پوست، اشعه ماوراء بنفش A، که می‌تونه باعث علائم پیری مثل از دست دادن قابلیت ارتجاعی پوست و چین و چروک بشه، می‌تونه از پنجره‌ها عبور کنه. متاسفانه همه پنجره‌ها در مقابل اشعه‌های مضر نور خورشید مقاوم نیستن.

فکر نکنین که یه روز تاریک زمستونی یا ابری تابستونی دلیلی برای سهل‌انگاری در استفاده از ضد آفتاب در داخل خونه هست. استفاده از کرم ضد آفتاب با طیف وسیع در داخل خانه در تمام طول سال بسیار مهمه. نور UVA با شکستن کلاژن و بافت الاستیک باعث پیری زودرس پوست میشه و به شکل گیری سرطان‌های پوست کمک می‌کنه. این نور باعث برنزه شدن پوست نمی‌شه، بنابراین ممکنه از میزان مضرات قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش بی اطلاع باشین.

خرید محصولات آرایشی

لزوم استفاده از کرم ضد آفتاب در منزل

ضد آفتاب در مقابل اشعه ماوراء بنفش B (UVB)

پرتوهای فرابنفش B هستن که می‌تونن به DNA پوست آسیب برسونن و پاسخ التهابی ایجاد کنن که منجر به آفتاب‌سوختگی‌های قرمز رنگ میشه. آن دسته از سلول‌هایی که باقی می‌مونن به طور فزاینده‌ای در طول زمان از طریق قرار گرفتن در معرض نور فرابنفش آسیب می‌بینن و منجر به سرطان پوست می‌شن.

ضد آفتاب در مقابل نور آبی

نور آبی ساطع شده از صفحه‌های دیجیتال از جمله رایانه، تلفن، تبلت و تلویزیون می‌تونه به دو صورت روی پوستتون تأثیر بذاره. نور آبی می تواند تولید ملانین یا رنگدانه در پوست را افزایش دهد که می تواند منجر به ملاسما و لکه های پیری شود. نور آبی همچنین می‌تونه رادیکال‌های آزاد ایجاد کنه که ممکنه باعث التهاب و تجزیه کلاژن و بافت الاستیک در پوست بشه.

ضد آفتاب معدنی بهتر است یا فیزیکی؟

اگر تصمیم به استفاده از کرم ضد آفتاب در داخل خونه رو دارین، گام بعدی شما اینه که تصمیم بگیرین چه فرمولی با نیازهای پوست و SPF شما مطابقت داره. هر دو بلوک شیمیایی و فیزیکی در برابر UVA و UVB محافظت می‌کنن تا زمانی که دارای برچسب SPF 30 یا بالاتر و طیف گسترده باشن.

مسدود کننده‌های فیزیکی از اکسید آهن، اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم به عنوان مواد فعال خود استفاده می‌کنن. این مواد معدنی یک سد فیزیکی ایجاد می‌کنن و مانع از رسیدن اشعه ماوراء بنفش و نور آبی به سطح پوست می‌شن. فیلترهای نور آبی روی صفحه‌ نمایش شما نیز مثل عینک‌های مسدودکننده نور آبی بسیار مفید هستن.

آنها به گونه‌ای طراحی شدن که روی پوست قرار بگیرن، به این معنی که کمتر احتمال داره منافذ شما رو مسدود کنن و گزینه خوبی برای پوست‌های چرب و مستعد آکنه هست. با این حال، اگر از ضد آفتاب معدنی و داروهای موضعی آکنه استفاده می‌کنین، مراقب باشین. ترکیب این دو می‌تونه باعث خشکی بشه چون غیر کومدوژنیکه.

ضد آفتاب‌های شیمیایی

طبق گفته بنیاد سرطان پوست، ضدآفتاب‌های شیمیایی “اشعه ماوراء بنفشو قبل از اینکه به پوست شما آسیب برسونن، جذب می‌کنن. با در نظر گرفتن این موضوع، برخلاف ضدآفتاب‌های فیزیکی که بالای پوست شما قرار می‌گیرن، می‌تونن جذب پوست شما نیز بشن. این جذب می‌تونه برای پوست شما مشکل ساز بشه. چرا؟ مطالعات روی موش‌ها نشان داده که برخی از ترکیبات ضدآفتاب بر سیستم تولید مثل، تخمدان‌ها، غدد پستانی، بیضه‌ها و پروستات و سیستم غدد درون ریز تأثیر منفی میذارن. نگرانی اینه که اگه این مواد سمی بتونن به جریان خون جذب بشن، می‌تونن پیامدهای طولانی مدتی برای سلامتی انسان ایجاد کنن. مواد فعال ضد آفتاب پس از یک بار استفاده می‌تونن برای مدت طولانی در بدن باقی بمونن.

لزوم استفاده از کرم ضد آفتاب در منزل

علاوه بر این، ضدآفتاب‌های شیمیایی پیامدهای منفی برای محیط زیست و حیات دریایی دارن، به همین دلیله که هاوایی فروش ضد آفتاب‌های حاوی اکسی بنزون و اکتینوکسات رو ممنوع می‌کنن.
آیا باید از ضد آفتاب‌های شیمیایی اجتناب کرد؟

بهترین ضد آفتاب برای شما، ضد آفتابیه که در واقع استفاده می‌کنین، چه فرمول شیمیایی یا معدنی داشته باشه. با مسدودکننده‌های فیزیکی، سؤالات و نگرانی‌های کمتری در مورد ایمنی وجود داره، هم برای محیط و هم برای بدن.

اگر متعهد به استفاده از ضدآفتاب در داخل خونه هستین، متخصصان پیشنهاد می‌کنن بسته به دستورالعمل روی برچسب، هر دو تا شش ساعت یک بار از ضد آفتاب استفاده کنین.

اگر نمی‌خواهید در داخل خونه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید چه کنید؟

راه حل این مشکل سادست. از معرض آفتاب خارج بشین. پرده‌ها رو بکشین یا صندلی خودتونو حرکت بدین. این کاریه که همیشه باید انجام بدین. اگه هنوز هم می‌خواهین جلوی پنجره بنشینین، احتمالاً باید کمی ضد آفتاب بزنین. با این حال، این بهترین راه برای مقابله با مشکل نیست.

وقتی داخل خونتون هستین فقط پرده‌ها رو بکشین یا از پنجره دور بشین. اگه به سادگی از نفوذ نور خورشید دوری می‌کنین، اقدامات احتیاطی بیشتری در داخل خانه لازم نیست. اگه از خونه در اتاقی بدون پنجره کار می‌کنین، از کرم ضد آفتاب استفاده کنین تا از خودتون در برابر اشعه‌های شدید خورشید محافظت کنین.

این یه تصور غلطه رایجه که شما فقط در ماه‌های تابستون به کرم ضد آفتاب نیاز دارین، اما اشتباه نکنین ما در هر زمانی از سال، از جمله در ماه‌های سرد، می‌تونیم به پوستمون با اشعه‌های مضر آفتاب آسیب برسونیم. اگه پوست ما محافظت نشده باشه و حتی برای 15 دقیقه در روز در معرض اشعه‌های خورشید باشه، می‌تونه تأثیر تجمعی بسیار واقعی روی پوستمون داشته باشه.

خیالتون راحت باشه که تو فروشگاه اینترنتی سولوکالا ضدآفتاب‌هایی وجود دارن که به طور ویژه برای افرادی با نوع پوست حساس طراحی شدن تا در تمام طول سال ازشون استفاده کنن. بزن اینجا تا ضد آفتابارو ببینی.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *