بهداشت و سلامت, مراقبت از بدن

چگونه از زخم مراقبت کنیم؟

چگونه از زخم مراقبت کنیم؟

چگونه از زخم مراقبت کنیم؟

در بریدگی‌ها و آسیب‌ها، خونریزی سریع بند میاد، اما میشه با فشار ثابت دادن و آروم توسط یه گاز یا پارچه استریل به این خونریزی کمک کرد. اگه خونریزی پانسمان رو خیس کرد، باید قسمت دیگه‌ای از گاز رو روی زخم قرار بدی، چون استفاده از پانسمان قدیمی باعث خونریزی دوباره میشه. در ادامه بهت میگم که چگونه از زخم مراقبت کنیم؟ ، پس تا آخر این مقاله همراه من بمون.

زخم رو به آرومی تمیز کن

اولین قدم برای مراقبت از زخم، تمیز کردن اون با آبه، بعدش توسط موچین استریل شده با الکل، سنگریزه، خرده شیشه و یا هر شی دیگه‌ای رو که در اون فرو رفته‌ رو جدا کن. به آرومی اطراف زخم رو با صابون و لیف حموم بشور و از مصرف هر صابون تحریک کننده و الکل یا پراکسید هیدروژن برروی زخمت دوری کن.

پماد آنتی‌بیوتیک

پمادهای آنتی‌بیوتیک نه تنها زخم‌ها رو مرطوب نگه میداره، بلکه میتونه خطر عفونت رو هم تازه کاهش بده. برای مصرف آنتی‌بیوتیک، قرار دادن یه لایه نازک روی زخم کافیه، به این دلیل که بعضی ترکیبات آنتی‌بیوتیک باعث ایجاد جوش در افراد میشه. در صورت بیرون ریختن جوش، مصرف این پمادها رو کنار بزار.

بانداژ زخم

اگه خراش زخم توسط لباس ساییده میشه، باید اون رو با بانداژ بپوشونی. زخم یا خراش باز و بدون پانسمان در معرض خطر باز شدن دوباره یا عفونت قرار داره. در صورتی که شک داری در مورد استفاده از بانداژ، اون رو با یه چسب زخم بپوشون و روزانه عوض کن تا از نفوذ باکتری‌ها جلوگیری کنی.

حساسیت به چسب زخم

احساس خارش، تاول‌ زدگی یا سوختگی در زیر بانداژ ممکنه به دلیل حساسیت به چسب مورد استفاده در بعضی از اون‌ها باشه، پس استفاده از گاز استریل و نوار کاغذی یا یه پانسمان بدون چسب برای پوست‌های حساس، گزینه مناسب‌تریه.

چگونه از زخم مراقبت کنیم؟

التیام زخم

تقریبا سریع بعد از بریدگی یا خراش، بدن انسان شروع به التیام زخم میکنه. در این زمان گلبول‌های سفید به باکتری‌های ایجاد کننده عفونت حمله می‌کنن. پلاکت‎‌ها، گلبول‌های قرمز و فیبرین لخته‌ای ژله‌ای بر روی زخم ایجاد میشه و در نتیجه به زودی یه پوست محافظ روی زخم شکل میگیره. در صورت احساس خارش در محل زخم باید با اون آروم رفتار کنی تا این پوست از روی زخم برداشته نشه.

سوختگی‌های سطحی

بیشتر ما حداقل یک یا دو بار در زندگیمون دچار سوختگی سطحی شدیم. برای درمان این نوع سوختگی‌ها باید اون رو خیلی سریع با یه پارچه سرد یا آب خنک شستشو داد تا گرمای پوست خارج بشه و سوختن اون قطع بشه. بعد از اون باید محل سوختگی رو با آب و صابون، تمیز و به آرومی پانسمان کرد. تاول‌های ایجاد شده رو به هیچ وجه نباید دستکاری کنی، چون اون‌ها تا خوب شدن سوختگی، از پوستت محافظت می‌کنن.

مراقبت از زخم‎‌های جراحی

مراقبت از زخم جراحی هم مثل مواظبت از بریدگی و خراشه؛ باید چند روزی با استفاده از بانداژ از اون محافظت و روزانه پانسمان رو عوض کنی. رعایت دستورالعمل پزشک برای مراقبت از بخیه واجبه. همچنین باید زخم رو خشک نگه داری و هرگونه افزایش خونریزی یا قرمزی رو به دکترت گزارش بدی.

علائم عفونت

در صورت مشاهده هرگونه قرمزی پوست، تورم، ترشح مایع سبز یا زرد رنگ، افزایش گرما یا حساسیت در اطراف زخم، احتمال ایجاد عفونت وجود داره. علائم دیگه عفونت مثل تورم گره‌های لنفاوی در گردن، زیر بغل یا کشاله ران و همچنین درد بدن، تب و لرزه. پس در صورت مشاهده هر یک از این علائم به دکترت مراجعه کن.

چگونه از زخم مراقبت کنیم؟

مراقبت درست از زخم‌ها

هر بار که پوستت زخمی میشه، در سوانح و یا بعد از جراحی، بدنت شروع به کار می‌کنه تا اون رو ترمیم کنه. با بهبود زخم ممکنه در محل اون اسکار ایجاد بشه، که بخشی از واکنش طبیعی بدن در طی دوران ترمیمه. چجوری ظاهر شدن اسکار بستگی به چگونگی ترمیم داره. اگرچه بعضی زخم‌ها مثل زخم‌های ناشی از اعمال جراحی و یا زخم‌های روی مفاصل مثل زانو اجتناب‌ناپذیر هستن اما برش‌های سطحی و خراش‌های روی پوست با مراقبت صحیح می‌تونن بهتر خوب بشن و ظاهرشون کمتر جلب‌ توجه کنه.

توصیه متخصص‌های پوست برای کم کردن از شدت اسکار ناشی از زخم، رعایت کردن این موارد ضروریه:

  • زخم، برش و خراشیدگی روی پوست رو همیشه تمیز نگه دار. این ناحیه از پوست رو به آرومی با آب و صابون بشور تا جرم‌ها از بین برن و بقایای پوستی شسته بشه.
  • برای کمک به التیام زخم، وازلین بزن تا زخم مرطوب نگه داشته بشه. وازلین مانع از خشک شدن محل زخم و دلمه بستن سطح اون میشه؛ این نوع زخم‌ها دیرتر خوب میشن. این کار همچنین از بزرگ شدن، عمیق‌تر شدن، و خارش زخم جلوگیری میکنه. اگه هر روز محل زخم شستشو داده بشه، نیازی به استفاده از پمادهای آنتی‌باکتریال نیستش.
  • بعد از تمیز کردن زخم و استفاده از وازلین و یا محصولات مشابه دیگه، زخم رو با یه باند چسب‌دار بپوشون. برای زخم‌های بزرگ، خراشیدگی‌ها و سوختگی‌ها، استفاده از ورق‌های پانسمان هیدروژل و یا ژل سیلیکون هم مناسبه.
  • باند زخم رو هر روز عوض کنی تا زخم در دوره بهبودی تمیز بمونه. اگه پوستت به چسب حساسیت داره گاز استریل بدون چسب با استفاده از نوار چسب کاغذی مناسب‌تره برات. برای تعویض پانسمان هیدروژل و یا ژل سیلیکون به راهنمای روی بسته‌بندی مراجعه کن.
  • اگه زخم شما نیاز به بخیه داشته باشه، از دکترت در مورد نحوه مراقبت از زخم و زمان برداشتن بخیه‌ها راهنمایی بگیر. با رعایت این نکته‌ها اسکار شکل‌گرفته در محل زخم به حداقل میرسه.
  • بعد از التیام زخم، ضدآفتاب روی اون بزن. مراقبت از زخم در برابر تابش خورشید میتونه تغییر رنگ قرمز یا قهوه‌ای روی زخم رو کمتر کنه و باعث بشه اسکار زخم زودتر محو بشه. از یه ضدآفتاب طیف گسترده با SPF بالای 30 استفاده کن و در طی روز چند بار از اون بزن.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.